List do Rodziców - maj 2020

Drodzy Rodzice!

     Mamy za sobą wiele tygodni nauki w systemie, którego nikt nie przewidział i nie oczekiwał. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, nie miała miejsca jeszcze nigdy w najnowszej historii.

   Z jednej strony martwimy się o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych, z drugiej jesteśmy świadomi konieczności wypełniania naszych obowiązków społecznych i zawodowych.

   Zdalne nauczanie wymaga od Was wiele wysiłku i czasu. Pewnie nieraz musicie wyjaśniać trudniejszy materiał, walczyć z techniką komputerową, sprawdzacie czy internet działa. Dziękuję Wam za zrozumienie, wysiłek i zaangażowanie w tej trudnej i odpowiedzialnej pracy.

   Również nauczyciele pracują w bardzo specyficznych i utrudnionych warunkach. Muszą poświęcać o wiele więcej czasu i energii na przygotowanie zajęć lekcyjnych. Każdy nauczyciel musi starannie dobierać materiał, sposób wyjaśnienia, sprawdzić zrozumienie oraz postępy uczniów. Jednocześnie musi komunikować z uczniami, rodzicami oraz dyrekcją.

   Uważam, że mimo nadzwyczajnego okresu, współpraca przebiega bardzo dobrze i wszyscy zdali ten trudny i wyjątkowy test.

   W kwietniu w naszej szkole przebiegały zapisy do klasy pierwszej na przyszły rok szkolny. W tym roku wyjątkowo bez udziału dzieci, z bardzo ograniczonym udziałem rodziców. Zapisaliśmy 19 uczniów.

   Zgodnie z planem Ministerstwa Szkolnictwa RC następuje powolny powrót uczniów do szkół. Kalendarz zmian przewiduje, że 25 maja mogą powrócić uczniowie klas 1 – 5. Będzie to całkowicie dobrowolne ze względu na bezpieczeństwo i stan epidemii. Nie będzie to klasyczny powrót. Uczniowie będą rozdzieleni na maks. 15 osobowe grupy, nie zawsze takie same jak osobowy stan klas. Konieczne będzie podpisanie dokumentu, które wydało ministerstwo szkolnictwa. Są tam określone warunki do spełnienia, wszystko w myśl dbałości o zdrowie uczniów. Raz podjętej decyzji o zgłoszeniu dziecka nie da się już zmienić. Zajęcia będą odbywały się w szkole. Jadalnia szkolna prawdopodobnie będzie czynna. Nie będą jednak przebiegać zajęcia wychowania fizycznego, świetlicy szkolnej oraz kółek zainteresowań.

   Wszystkie nowe informacje, w tym również informację o rozpoczęciu i zakończeniu dziennych zajęć będziemy przekazywać na bieżąco. Prosimy o wstępną deklarację o uczestnictwie Państwa dziecka w zajęciach szkolnych w jak najkrótszym terminie – najpóźniej do 18 maja 2020. Informację należy przekazać wychowawcom klas. Podpisany dokument – „Čestné prohlášení“ (w załączniku) uczniowie 1. stopnia, jak również klasy 9. , przynoszą na pierwsze zajęcia.

   Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa od 11 maja 2020 rozpoczynamy konsultacje przed egzaminami wstępnymi dla uczniów klasy 9. Chętni zgłoszą się do wychowawcy klasy.

   Chciałbym Was zapewnić, że wraz z nauczycielami i wszystkimi pracownikami szkoły zrobimy wszystko, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w tych trudnych czasach.

   Miejmy nadzieję, że obecna sytuacja poprawi się na tyle, żebyśmy mogli powrócić do względnej normalności.

   Zarówno chciałbym Państwa poinformować, iż w związku z rekonstrukcją dachu istnieje możliwość, że zajęcia w szkole ukończymy tydzień wcześniej.

   Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia!

   mgr Krzysztof Gąsiorowski