Warsztaty dziennikarskie

warsztaty dziennikarskieW poniedziałek, 26 maja, członkowie Klubu Korespondentów a także członkowie innych redakcji gazetek szkolnych z naszego terenu,  spotkali się na  warsztatach dziennikarskich w Czeskim Cieszynie zorganizowanych przez redakcję  miesięcznika „ Zwrot“. W Klubie PZKO przywitał młodych dziennikarzy Jan Ryłko, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, który wydaje „Zwrot”. Celem spotkania  było zapoznanie się z tajnikami sztuki dziennikarskiej.  Pierwszym punktem programu było przedstawienie swej gazetki innym redakcjom.  Naszą gazetkę, „ Kalejdoskop“ , przedstawiliśmy jako gazetkę z ciekawymi artykułami, na przykład o wydarzeniach w szkole, dinozaurach, nowych filmach, grach komputerowych, ale także z łamiglówkami, kolorowankami i komiksem w środku numeru. Między innymi poinformowaliśmy kolegów z Jabłonkowa, Trzyńca, Czeskiego Cieszyna i Koszarzysk  o  corocznym  „Kalejdoskopie Festynowym“, który drukowany jest w drukarni i ma kolorową okładkę. Jako ciekawostke dodaliśmy, że publikujemy naszą gazetkę także na naszych szkolnych stronach internetowych.

Podczas warsztatów dziennikarskich uczyliśmy się między innymi jak należy przeprowadzać   wywiad. Punktem wyjściowym była bajka „Kopciuszek“. Mieliśmy wymyślić pytania do różnych  postaci,  a następnie  wcielaliśmy się w nie i  odpowiadali na pytania. Było to super doświadczenie. Mam nadzieję, że takich spotkań będzie więcej.

Dorota Kiedroń, kl. 9