Zielona Szkoła nad Bałtykiem - Chłapowo 2014

Zielona SzkolaDo Zielonej Szkoły nad Bałtykiem, odjeżdżaliśmy o godzinie  22.00  we wtorek, 2.9.2014, z mostu granicznego w Cieszynie. Noc w autobusie przebiegła spokojnie jak na to, że znajdowało się tam około 50 uczniów z trzech innych szkół: Wędryni, Trzyńca i Bystrzycy.
W drugim autobusie jechali uczniowie ze szkoły w Jabłonkowie.
Do Chłapowa przyjechaliśmy około 8.00 rano i od razu zakwaterowaliśmy się w ośrodku wczasowym Korsarz I i II. Potem było śniadanie i powitanie morza. O godz. 13.00 zjedliśmy obiad, a potem udaliśmy się na zwiedzanie Chłapowa. Wieczorem sprawdzaliśmy swoją wiedzę w konkursie o Chłapowie.
Drugiego dnia, 3.9, przeszliśmy się do centrum Władysławowa, gdzie poznawaliśmy jego historię, geografię, faunę i florę. Po południu było plażowanie i konkurs na najpiękniejszą budowlę z piasku, a wieczorem przegląd mody i dyskoteka. W piątek, 4.9, pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Gdańska, na Westerplatte i do Sopotu na molo.  Po kolacji przedstawialiśmy swoją miejscowość i szkołę.
W sobotę, 5.9, malowaliśmy plakaty na temat Zielonej Szkoły i  uczyliśmy się matematyki – oczywiście na wesoło! Po południu były współzawodnictwa sportowe na plaży. Dla zainteresowanych była msza wieczorna, a po niej dyskoteka. 
Niedziela, 7.9, też była bardzo ciekawa – pojechaliśmy do Słowińskiego Parku Narodowego na ruchome wydmy i do muzeum wyrzutni rakiet w Łebie. Wieczorem przeszliśmy ścieżką odwagi, na końcu której czekała nas miła niespodzianka w postaci lampionów szczęścia, które wypuszczaliśmy nad brzegiem morza.
W poniedziałek odbył się międzynarodowy mecz piłki nożnej Krokowa – Zaolzie. Wygrało Zaolzie. Wieczorem każda z grup prezentowała jedno z wybranych państw Europy. Tańczyliśmy tańce narodowe i można było się dowiedzieć różnych ciekawostek o prezentowanych państwach.
We wtorek, 9.9, po wizycie na plaży poszliśmy do warsztatu obróbki bursztynu, w którym dowiedzieliśmy się m. in. jak odróżnić prawdziwy bursztyn od fałszywego. Wieczorem odbył się konkurs o Naj Zaolziaka i Zaolziaczkę.
W środę, 10.9, pojechaliśmy na Hel, gdzie zwiedziliśmy fokarium i płynęliśmy statkiem.
11.9, czyli w czwartek, poszliśmy na przylądek Rozewie, gdzie weszliśmy na latarnię morską i podziwialiśmy wspaniałe widoki – w dodatku  pogoda nam wspaniale dopisała. Po południu było znowu plażowanie, a wieczorem opiekanie kiełbasek – pycha!
Pod koniec naszego pobytu, w piątek, 12.9, zwiedziliśmy Muzeum Kaszubskie w Kartuzach i skansen w Szymbarku, w którym znajdował się m. in. dom zbudowany do góry nogami. Wieczorem odbyła się Wielka Dyskoteka Pożegnalna – jaka szkoda, że już pora wyjeżdżać ... 
W sobotę już tylko pakowanie i – żegnaj Bałtyku! Z Chłapowa wyjeżdżaliśmy około 20.00, do Cieszyna dotarliśmy punktualnie o 6.00 rano.
Podsumowując cały pobyt w Zielonej Szkole można powiedzieć, że był udany i ciekawy, a wszyscy uczestnicy bardzo się do siebie zbliżyli, aż żal było odjeżdżać. Tych 11 dni ubiegło w miłej atmosferze – dziękujemy wszystkim organizatorom, Kongresowi Polaków, Macierzy Szkolnej i naszym nauczycielom.               

                                            Alexandra Hladík, Klub Korespondentów, kl. VII