Ciekawe spotkanie

P1080642Lekcja o Indianach

W czwartek 16.10. mieliśmy lekcję o Indianach i innych mieszkańcach odległych krajów. Przyjechał do nas podróżnik pan doktor inż. Łukasz Wróblewski, który przy Indianach spędził 2 lata swego życia poznając tak ich kulturę oraz sposób życia. Przywiózł pióropusz z orlich piór 
o zakończeniu czerwonym, symbolizującym krew. Z tego możemy wywnioskować, że jest to pióropusz wodza wojennego.Kiedy Indianie prowadzą wojnę, wybierają zawsze ,,wodza wojennego“. Również było ciekawe „ indiańskie pianino”. Było wykonane ze skorupy jakiegoś egzotycznego owoca, pokryte drewnem, do którego były przyczepione blaszane patyczki. Kiedy pan doktor inż. Łukasz Wróblewski grał na tym instrumencie, wydawał on dźwięczne tony. Podróżnik pokazywał nam także afrykańskie pianino wykonane przez Murzynów, które jest mniejsze i uboższe od naszego.

Pięknie ozdobiony totem też przykuł naszą uwagę. Tworzyła go  głowa żółwia na patyku,ponieważ Indianie wierzyli, że żółw nosi na swoim grzbiecie Ziemię. Totem był również ozdobiony piórami orła.

Pan pokazał nam również flecik  w postaci żółwia. Widzieliśmy także pięknie ozdobiony bumerang, piszczałkę i różne dziwne i ciekawe przedmioty przywiezione z Australii. Podróżnik bywał dużo razy także w Afryce pośród różnych plemion Murzynów takich jak Masajowie z Kenii, Ugandy i  innych. Widzieliśmy bębenek Berberów z pustyni.Kiedy Berberowie zaparzają herbatę, rozkoszują się grą na bębenku. Pan podróżnik zagrał też na flecie do zaklinania węży przywiezionym z Turcji. Przywiózł do naszej szkoły wiele pięknychprzedmiotów i zauroczył nas ciekawym opowiadaniem o swoich dalekich podróżach.P1080617

Na końcu prelekcji każdy chętny mógł włożyć strój indiański i zrobić w nim pamiątkowe zdjęcie oraz zagrać na poszczególnych instrumentach muzycznych. Było wesoło i naukowo!

                                                                               Dorota Baszczyńska, klasa 5