Historyczny Cieszyn

DSC02609W czwartek 30 kwietnia uczniowie klasy 4. i 5. wyjechali na ekskursję do Cieszyna. Po przejściu mostu granicznego ponad Olzą poszliśmy na Wzgórze Zamkowe. Już z daleka widzieliśmy Wieżę Piastowską. W dawnym Zamku Myśliwskim, przez którego bramę weszliśmy na Wzgórze, obecnie mieści się szkoła muzyczna. Tuż za bramą zobaczyliśmy pomnik Jana Kubisza. Ten polski nauczyciel z Gnojnika jest autorem pieśni „Płyniesz Olzo“ i „Mateczko kochana“.

        Następnie pokonaliśmy 121 schodów prowadzących na szczyt Wieży Piastowskiej. Stąd podziwialiśmy piękny widok na oba Cieszyny. Później zwiedziliśmy Rotundę św. Mikołaja. Zbudowana jest ona w stylu romańskim i uważana za najstarszy zabytek na Śląsku Cieszyńskim. Potem poszliśmy w stronę Studni Trzech Braci, legendarnych założycieli Cieszyna. Kolejnym celem naszej wędrówki było Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Tu zobaczyliśmy wiele ciekawych eksponatów i wysłuchali ciekawego wykładu miłej przewodniczki. Dalej czekała nas luźniejsza część naszej wycieczki, bo zakupy na rynku i droga powrotna. Do Czeskiego Cieszyna wracaliśmy Cieszyńską  Wenecją, która teraz przechodzi remontem. Jest to kanał rzeki Olzy zwany Młynówką. W dawnych czasach mieściła się tutaj dzielnica rzemieślników cieszyńskich, dziś jest miejscem spokojnych przechadzek.

          Nasza wędrówka po historycznym Cieszynie udala się tym bardziej, że cały czas sprzyjała nam słoneczna pogoda. Zadowoleni i pełni nowych wrażeń wróciliśmy do domów.

                                                                         Szymon Jeż kl. 4,

DSC02626

                                                                        Dorota Baszczyńska i Krystyna Feber kl. 5