Interesujące spotkanie

Interesujace spotkanie    W ramach obchodów 70.  rocznicy zakończenia 2. wojny światowej w kwietniu w naszej szkole gościł pan Józef Marosz – mieszkaniec Wędryni. Nasz gość bardzo ciekawie opowiadał o swych wojennych losach życiowych. Pan Marosz rozpoczął swoją przymusową służbę wojskową jako szeregowiec w wojsku niemieckim. Z wojskiem niemieckim przedostał się aż pod San Marino we Włoszech, gdzie udało mu się przebiec do Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Andersa. Tam służył jako telegrafista w 2. Batalionie Komandosów Zmotoryzowanych. W roku 1945 brał udział w wyzwalaniu Bolonii. Po zakończeniu 2. wojny światowej w roku 1946 został pan Marosz wraz ze swoim oddziałem skierowany do Wielkiej Brytanii, skąd po roku mógł powrócić do domu.

Przeżycia wojenne pana Marosza już przed 5 laty były tematem projektu, który opracowali uczniowie naszej szkoły. Wtedy z tym projektem wzięli udział w międzynarodowej konferencji w Warszawie pt. „Opowiem ci o wolnej Polsce”. Również na tegorocznej wystawie poświęconej 2. wojnie światowej i jej związku z naszą gminą (wystawę przygotowały wspólnie polska i czeska szkoła podstawowa), pojawiły się zdjęcia oraz opis wojennego etapu życia pana Marosza.

Pogadanka z panem Maroszem bardzo się podobała, szczególnie tym, którzy interesują się historią 2.wojny światowej.

Stefan Gociek

Klub Korespondentów,kl. 7.