Wyjazd do planetarium i Żywocic

Tegoroczny, tradycyjny już w naszej szkole, dzień projektowy z okazji Dnia Ziemi, którego tematem było Ziemia, nasza planeta w Układzie Słonecznym odbył się w środę 29 kwietnia 2015, kiedy to uczniowie wyższego stopnia z wychowawcami  odwiedzili Planetarium w Ostrawie. Mile zaskoczeni wyremontowanym, nowoczesnym budynkiem ukrytym wśród drzew i kwitnących pól, co wcale nie przypominało przemysłowej okolicy Ostrawy, rozpoczęliśmy prawdziwą odyseję kosmiczną.

Najpierw w sali planetarium odbyliśmy multimedialną podróż po wiosennym gwiezdnym niebie, a potem rozpoczął się prawdziwy rejs po Układzie Słonecznym i nie tylko, gdyż polecieliśmy aż na krańce samej Drogi Mlecznej widząc rodzące się nowe gwiazdy, grające wszystkimi kolorami mgławice, lodowo zimne komety.  Kolejnym punktem programu był film dokumentalny o zdobywaniu Kosmosu oraz życiu codziennym astronautów w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Potem odbyły się zajęcia  w interaktywnym eksperymentarium. To była prawdziwa lekcja astronomii, fizyki, chemii oraz geografii. Następnie  pełni wrażeń i pytań  pojechaliśmy w stronę Żywocic, gdzie czekało nas jeszcze jedno spotkanie, tym razem z historią.

Pomnik Tragedii Żywocickiej odwiedziliśmy w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą  zakończenia 2. wojny światowej. Smutny, ale nader ciekawy wykład pani przewodnik o tragedii, która miała tu miejsce w sierpniu 1944, kiedy to naziści w odwecie rozstrzelali 36 mieszkańców Żywocic i sąsiednich wsi, zaciekawił uczniów. Wystawa oraz pomnik odnoszące się do tego incydentu stanowiły naturalne uzupełnienie prelekcji.

Mgr. Dorota Jansa