Konkurs "Motylkowate nie latają"

Rok 2016 był ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Roślin Strączkowych. Z tej okazji Centrum Pedagogiczne w Czeskim Cieszynie ogłosiło konkurs ‘Motylkowate nie latają’.

Nasza szkoła otrzymała propozycję uczestniczenia w tym konkursie. Cała nasza klasa, podzielona na grupy, wzięła udział i wysłała karty pracy do koła obwodowego. Do finału przeszła tylko grupa w składzie: Beata Zahradnik, Dawid Klus i Jana Běčák.

Byliśmy bardzo szczęśliwi, gdy powiedziano nam, że możemy startować w kole międzyszkolnym. Musieliśmy jednak poświęcić bardzo dużo wysiłku i naszego wolnego czasu na kolejne przygotowania.

Po najważniejszej części konkursu - teście wiedzy oraz praktycznym rozpoznawaniu poszczególnych roślin i nasion, zaproszono nas na degustację pokarmów przygotowanych z roślin strączkowych. Po degustacji ogłoszono wyniki. W naszej kategorii nie wyłoniono zwycięzcy, wszystkie grupy jednak zyskały dużo punktów i komisja, jak również nasza pani nauczycielka Irena Rajska, bardzo pochwaliła nas za nasze wiadomości. Otrzymaliśmy też dyplomy i drobne upominki.

Konkurs bardzo nam się podobał. Dowiedzieliśmy się i nauczyli wiele ciekawych rzeczy i mieliśmy możliwość skosztowania nieznanych nam potraw.

Jana Běčák, klasa 5.