Operacja ,,Dolny Śląsk” 2016

WrocławTak nazywała się nasza grupa na Facebooku. A jaka grupa? Internetowa grupa uczestników kolonii we Wrocławiu. Na kolonie te wyjechało 19 uczniów klas dziewiątych z Bystrzycy i Jabłonkowa oraz 5 uczniów z Wędryni. Byli to Agnieszka, Karin, Ola, David i Mariusz z klasy ósmej. Nasza przygoda zaczęła się 29.6. wyjazdem z Czeskiego Cieszyna do Stronia Śląskiego gdzie spędziliśmy pierwszych 5 dni. Tam zwiedziliśmy kopalnie uranu i złota; w tej pierwszej widzieliśmy i inne minerały jak np. piękne, fioletowe ametysty albo niebieskie agaty, jaskinię Niedźwiedzią i Średniowieczny Park Techniczny, gdzie spróbowaliśmy jak to było pracować w tamtych czasach i widzieliśmy średniowieczne urządzenia.

We Wrocławiu program był równie bogaty. Przez kolejne dni pobytu na kolonii podziwialiśmy piękno Wrocławia. Zwiedziliśmy Panoramę Racławicką, która wywarła na nas duże wrażenie, Halę Stulecia, wystawę zdjęć Marilyn Monroe i słynne wrocławskie ZOO. Jeden cały dzień zwiedzaliśmy Wrocław z przewodnikiem - historykiem, pracownikiem biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Podziwialiśmy też to dolnośląskie miasto z lotu ptaka z wieży katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim.

Podczas kolonii odbyły się też warsztaty historyczne i językowe. Dzień przed odjazdem byliśmy też na bowlingu i w parku linowym. Z kolegami i koleżankami z innych szkół zaprzyjaźniliśmy się i przeżyliśmy wspólnie miłe i wesołe chwile. Wszystkim się podobało.

Dziękujemy Wspólnocie Polskiej, Uniwersytetowi Wrocławskiemu oraz paniom dyrektorkom naszych szkół za umożliwienie nam pobytu na tych wspaniałych koloniach a także panom Marianowi Siedlaczkowi i Janowi Zolichowi za opiekę i organizację naszego czasu.

Alexandra Hladík, uczennica klasy 8

PSP im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni