Kolonia Polonii 2016 w Pułtusku

Pułtusk to malownicze miasto niedaleko Warszawy, wspaniałe do spędzania wakacji, urlopów, czy też obozów. Wie o tym również Wspólnota Polska, bo właśnie tam zorganizowała dla nas kolonię polonii. Wyjazd został zaplanowany na sobotę dziewiątego lipca. Wyjeżdżaliśmy z Bogumina.  W skład  wyjeżdżającej do Pułtuska grupy wchodziła młodzież ze szkół podstawowych w Wędryni, Trzyńca i Jabłonkowa oraz  pani dyrektor jabłonkowskiej szkoły podstawowej,  Urszula Czudek. Przed nami były dwa tygodnie pełne beztroskiego życia nastolatków.
    Po czterech godzinach jazdy pociągiem dotarliśmy do ruchliwej Warszawy. Wkrótce znaleźliśmy się na lotnisku, by odebrać grupę polonii z Bułgarii.  Następnego dnia  zaczęli się zjeżdżać wszyscy uczestnicy kolonii. W sumie  przyjechało około stu Polaków z sześciu krajów, a mianowicie: z Czech, Mołdawii, Ameryki, Kanady, Bułgarii i Węgier. Razem, podzieleni do grup,  wyruszaliśmy na wycieczki, spotkania, gry i zabawy. Każdego  dnia  czekało na nas zwiedzanie okolicy Pułtuska: wieży ratuszowej, najdłuższego rynku w Europie, zamku,… Lecz najbardziej  cieszyliśmy się  na wycieczkę do Warszawy, gdzie spędziliśmy cały dzień. Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy zarówno Stare i Nowe Miasto. W programie obozu  był też historyczny Toruń. W mieście Kopernika mogliśmy  upiec  swój piernik toruński oraz sprawdzić sumienie pod Krzywą Wieżą.   Zadowoleni , pełni  wrażeń i  nowych doświadczeń wróciliśmy z kolonii do domu.  Dziękujemy opiekunom , pani  Urszuli Czudek i panu Janowi Zolichowi za ich czas wolny, a także  dziękujemy Wspólnocie Polskiej za zorganizowanie Kolonii Polonii 2016.                     
 
Izabela  SZŰCS, klasa 9.