Pobyt w Zielonej Szkole nad Bałtykiem był fantastyczny!

Zielona SzkołaDnia 2. 9. 2016 klasy siódme szkół podstawowych z Jabłonkowa, Bystrzycy, Trzyńca i Wędryni, wyjechały do Zielonej Szkoły nad Bałtyk. Celem wyjazdu był pobyt na świeżym nadmorskim powietrzu a także zapoznanie się z  polską kulturą i historią. Kierownikiem naszego turnusu  Zielonej Szkoły była pani Elżbieta Wania,  emerytowana dyrektorka Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni.
Odjeżdżaliśmy o 22:00 z Cieszyna, a na miejscu byliśmy o 8:00. Mieszkaliśmy w Chłapowie, małym miasteczku położonym niedaleko znanego półwyspu Hel. Uczestnicy turnusu zostali rozdzieleni do  dwóch grup. W pierwszej grupie znajdowali się uczniowie z Trzyńca, Bystrzycy i Wędryni, a w drugiej uczniowie z Jabłonkowa. Pierwsza grupa liczyła około 39 uczniów a druga 45. Zaraz pierwszego dnia pobytu pod wieczór poszliśmy przywitać  się z morzem. Plaża była ładna, piaszczysta, położona niedaleko naszego hotelu. Kto chciał, mógł nawet zmoczyć nogi. Wracając z plaży mieliśmy małą przechadzkę po Chłapowie, które jest   malowniczym  miasteczkiem. Nastepnego dnia zwiedziliśmy Gdańsk oraz Westerplatte,  miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Dnia 1. 9. 1939 o godzinie 4:45 bez żadnego ostrzeżenia napadli twierdzę Niemcy. Historia tego miejsca całkowicie nas pochłonęła. Słuchając pana przewodnika zwiedzaliśmy poszczególne miejsca dawnej twierdzy. Byliśmy nawet na placu, gdzie  kiedyś przemawiał do wiernych  papież Jan Paweł II. Jedna z wycieczek prowadziała do Gdyni, gdzie  zwiedziliśmy okręt wojenny ,,Błyskawica”. Była to duża, stalowa łódź  odgrywająca ważną rolę w Polskiej Marynarce Wojennej. Po zwiedzeniu okrętu pojechaliśmy statkiem na Hel.. Kiedy już dojechaliśmy do celu poszliśmy do fokarium. Był to ośrodek, który zajmuje się ochroną fok  oraz ich ratowaniem.  Zajrzeliśmy również  do Muzeum Rybołóstwa. Ciekawa była też wycieczka  do Muzeum Kaszubskiego w Karuzach, gdzie zaprezentowano nam  pierwsze kaszubskie adidasy, haft kaszubski, meble oraz parę piosenek po kaszubsku. Bardzo ciekawym językiem posługuje się na Kaszubach. Po zwiedzeniu muzeum, pojechaliśmy do Skansenu w Szymbarku. Zwiedzilismy tam Dom do Góry Nogami i Dom Sybiraka, czyli dom, który rozebrano co do jednej belki i przywieziono prosto z Syberii. Zbudowali go prawdopodobnie potomkowie polskich więźniów, którzy zostali zesłani na Syberię. W programie pobytu nad morzem znalazła się również wycieczka do Łeby, tam zobaczyliśmy wyrzutnię rakiet, niemiecki poligon i  słynne łebskie wydmy. Pod koniec pobytu  wyszliśmy na Latarnie Morską w Rozewiu i Jastrzębią Górę. Było świetnie, bo pogoda była przepiękna. Pobyt w Zielonej Szkole nad Bałtykiem był po prostu fantastyczny.
Dorota Baszczyńska i Krystyna Feber
kl. 7, PSP im. W. Szymborskiej w Wędryni