Spotykają się na zajęciach kółka gier planszowych

gryplanszoweOd lutego działa w PSP im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni  kółko gier planszowych.  Na zajęciach, prowadzonych przez panie nauczycielki  Lucynę Wojnar i Danutę Kantor, spotyka się co tydzień – w piątki – 28 uczniów klas niższego stopnia. Kółko działa dzięki dofinansowaniu z projektu Ministerstwa Szkolnictwa, Młodzieży i Wychowania Fizycznego RC  „ Szablony dla szkół podstawowych“ . Dzięki funduszom zakupić można było sporo nowych gier, z którymi  dzieci zapoznają się podczas zajęć kółka. W chwili obecnej uczniowie, podzieleni na dwie grupy,  korzystają z 12 gier. Prowadzące zajęcia śledzą ich poczynania, by mieć rozeznanie, które gry cieszą się największym zainteresowaniem. Wkrótce dokupione zostaną bowiem  następne gry . Do wyboru są gry logiczne, strategiczne, kooperacyjne,  lingwistyczne itp. Wszytkie one   rozwijają  kreatywne i strategiczne myślenie. Są istotnym sposobem kształtowania odpowiednich postaw dzieci wobec nauki, pracy oraz innych osób. Polega to głównie na doskonaleniu i rozwijaniu właściwości, które są potrzebne w procesie uczenia się. Korzystanie z gier planszowych rozwija zdolność planowej realizacji zamierzeń, zwiększa umiejętność koncentracji, spostrzegawczość i wyobraźnię. Pozwala również polepszyć pamięć. Podczas gry  wzrasta umiejętność obserwacji oraz analizy zaistniałej sytuacji.

Wymienione wyżej zalety nie są oczywiście jedynymi, jest ich znacznie więcej. Można śmiało powiedzieć, ze gra planszowa jest dobra na wszystko. Spełnia wiele funkcji w rozwoju umysłowym i społecznym dzieci, a co najprzyjemniejsze poprzez zabawę.

mgr Grażyna  Zubek