POZNAJEMY POLSKĘ PRZEZ EDUKACJĘ I ZABAWĘ

 Duszniki-Zdrój 2017

IMG 20171107 172359 1W ramach projektu POZNAJEMY POLSKĘ PRZEZ EDUKACJĘ I ZABAWĘ

 zoorganizowanego przez Fundację „Oświata Polska za Granicą” oraz Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie uczniowie klas 8 lub 9 polskich szkół podstawowych w RC oraz kilkudziesięciu uczniów polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie mogło  wziąć udział w wyjeździe edukacyjno-integracyjnym. Głównym jego celem była integracja z rówieśnikami z Polski, tzn. dopołudniowe zajęcia w szkołach podstawowych lub gimnazjach i popołudniowe zajęcia jak zwiedzanie regionu, działania integracyjno-sportowe, warsztaty rękodzieła itp.       

            Uczniowie klasy 9 naszej wędryńskiej szkoły podstawowej również wzięli udział w tym projekcie. Razem z obiema dziewiątkami ze szkoły w Trzyńcu spędzili tydzień (5-11.2017) podczas II turnusu wyjazdów w Domu Wczasów Dziecięcych Wisła w Dusznikach-Zdroju. Ośrodek położony jest w strefie uzdrowiskowej w pobliżu Parku Zdrojowego, otoczony Górami Bystrzyckimi i Orlickimi. Uczniowie mieli możliwość poznania najbardziej atrakcyjnych miejsc w najbliższej okolicy z unikalnymi w skali europejskiej ciekawostkami. Dopołudniowe zajęcia w szkołach odbywali w klasach 2 i 3 Gimnazjum im. dr Matuszew

IMG 20171109 153831 1

skiego w Polanicy-Zdroju. W szkole nasi uczniowie mieli identyfikatory, aby nie byli anonimowi. Do naszej dyspozycji podczas całego pobytu byli wychowawcy z Domu Wczasów Dziecięcych, służba nocna oraz autobus wraz z kierowcą. Autobusem tym, poza popołudniowymi wycieczkami, jeździliśmy codziennie do szkoły w Polanicy-Zdroju.

Oto jak wyglądały nasze zajęcia:

Niedziela 5.11

 8.30    Wyjazd z Trzyńca sprzed DK Trisia (firma przewozowa DAS Rafał Górniak)

            13,15   Kopalnia Złota Złoty Stok i Średniowieczny Park Techniki  

16.30   przyjazd do DWD Wisła, przydział pokoi, zakwaterowanie

            18,00   kolacja           

            18.30   wieczorny spacer, gry i zabawy w świetlicy 

Poniedziałek, 6.11

            8,00     śniadanie       

            9,45-12,25      zajęcia w szkołach w Polanicy-Zdroju

            13,30   obiad  

            14.30   Jamrozowa Polana - Centrum Polskiego Biathlonu, strzelanie do tarczy w pozycji leżącej          

            18,00   kolacja           

            18.30 – 20.00  gry i zabawy w świetlicy, wspólne śpiewanie

Wtorek, 7.11

            8,00     śniadanie       

            9,45-12,25      zajęcia w szkołach, zwiedzanie parku i pijalni wód w Polanicy      

            13,00   Muzeum papieru w Dusznikach, ręczny wyrób papieru białego i ozdobnego przez każdego uczestnika           

            15,00   obiad        

    18.00   kolacja           

            19,00   wieczorny spacer do Pijalni Wód w Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju

  20.00   ognisko, opiekanie parówek i chleba, wspólne śpiewanie z towarzyszeniem gitar (Brawo Ania i Marek!)         

Środa, 8.11

            8,00     śniadanie       

            9,45-12,25  zajęcia w szkołach

            13,30   obiad  

            14,30   Kaplica czaszek w Czermnej 

            15,00   Skansen ginących zawodów Kudowa, zwiedzanie mini ZOO, wyrób glinianej miseczki na kole garncarskim   przez każdego uczestnika     

            18,00   kolacja           

            18.30 – 20.00  dyskoteka lub gra w tenisa stołowego czy zajęcia w świetlicy

Czwartek, 9.11.

            8,00     śniadanie       

            9,45-11,30      uczestniczenie w próbie generalnej przedstawienia z okazji Święta Niepodległości 11.11 przygotowanego wspólnie przez uczniów i nauczycieli gimnazjum i przedszkola w Polanicy, potem zwiedzanie okolic rynku w Dusznikach wraz ze słynną, wyrzeźbioną w XVIII wieku z drzewa lipowego amboną w kształcie wieloryba

            13.30   obiad  

            14,30   Wambierzyce - „Dolnośląska Jerozolima” - Bazylika i ruchoma szopka

            18,00   kolacja           

            19,00   dyskoteka pożegnalna

Piątek, 10.11. 

8,00     śniadanie

            9,00     uroczyste zakończenie, podziękowania opiekunom, nagrody, pamiątki, książki

            10,00   wyjazd

            11,00   Twierdza Kłodzko      

18.00 Powrót do Trzyńca przed DK Trisia, gdzie czekali już stęsknieni rodzice.

IMG 20171106 100032 1

Wszyscy uczestnicy pragną bardzo serdecznie podziękować organizatorom: Polskiemu Centrum Pedagogicznemu w Czeskim Cieszynie i koordynatorce projektu, pani mgr Barbarze Kubiczek i  Fundacji „Oświata Polska za Granicą” za umożliwienie takiego rodzaju wyjazdu edukacyjnego, a pracownikom DWD Wisła, pracownikom i uczniom Gimnazjum im. dr Matuszewskiego w Polanicy-Zdroju za gościnność i dbałość o nas podczas całego pobytu. Uczniowie mieli możliwość poznania nauki w polskim gimnazjum „od podszewki”, porównania swoich wiadomości i umiejętności (stwierdzili, że nie jest z nimi wcale źle!). Zwiedzili wiele ciekawych miejsc, poznali trochę bogatej i skomplikowanej historii tej części Dolnego Śląska, mogli wreszcie bliżej poznać, wspólnie pośpiewać i pobawić się przy ognisku, dyskotekach czy innych zajęciach koleżanki i kolegów z równoległych klas z PSP wTrzyńcu. 

Ale to nie koniec naszego tegorocznego wędrowania po Polsce i aktywnego, nie tylko w ławie szkolnej, poznawania kultury i języka polskiego – za tydzień czeka nas dwudniowy wyjazd edukacyjny do Oświęcimia, Wieliczki i Krakowa, a za kolejne trzy dni wyróżnione uczennice pojadą zwiedzać Warszawę i okolice.

                              Ewa Hladík, wychowawczyni klasy 9