Zwyczajne drzewa…

 

W piątkowy poranek, 27 kwietnia, uczniowie klas II stopnia przychodzili do szkoły bardzo chętnie i radośnie, gdyż zamiast zwykłych lekcji zajęcia przybrały bardziej niezwykłą formę. Obchodziliśmy Dzień Ziemi. Tym razem tematem dnia projektowego zostały… zwyczajne drzewa. Niby zwyczajne, a jednak. Ich miejsce i zadanie, które pełnią w przyrodzie zaraz na pierwszej lekcji przybliżył uczniom kanadyjski film Frédérica Backa pt. Człowiek, który sadził drzewa, zrealizowany wg. opowiadania francuskiego pisarza Jeana Giono. Po obejrzeniu filmu uczniowie podzieleni zostali do grup i każda grupa realizowała swe zadania. Klasa VI przygotowywała razem ze swymi opiekunami plansze edukacyjne dotyczące drzew liściastych oraz iglastych występujących na naszym terenie, klasa VII pracowała nad kwizem na temat drzew, uczniowie klasy VIII przygotowali krzyżówkę z „tematycznym“ rozwiązaniem – Dąbrowa Stulecia (warto tutaj przypomnieć, iż Dąbrowa została posadzona z okazji stulecia szkoły w roku 2005 i corocznie przybywają w niej kolejne młode dąbki sadzone przez pierwszoklasistów, podobnie, jak robił to Elzéard Bouffier, bohater ww. filmu), zaś najstarsi uczniowie zajęli się drzewami od strony języka angielskiego – stworzyli mini- słowniczek, opracowali cykl życiowy jabłoni, celtycki horoskop związany z drzewami – wszystko po angielsku. Zajęcia w poszczególnych klasach przebiegały bardzo intensywnie, ponieważ na czwartą lekcję zaplanowano pokaz wyników pracy poszczególnych grup. I tak uczniowie mogli zaznajomić się z przygotowanymi przez kolegów w innych grupach zadaniami, ciakawostkami na temat drzew, mogli sprawdzić swe wiadomości przy poznawaniu drzew, rozwiązywaniu kwizów, krzyżówek. Po czwartej lekcji zakończyliśmy zajęcia w szkole i zaraz po przerwie obiadowej wyruszyliśmy jeszcze w okolice szkoły, by posprzątać naszą wioskę. Tegoroczny Dzień Ziemi ocenili uczniowie jako bardzo udany.

 

/nie/