Obchody 100. rocznic powstania Czechosłowacji oraz odzyskania niepodległości przez Polskę

klasa5Obchody 100-tnej rocznicy utworzenia Czechosłowacji ropoczęliśmy już w czwartek, 25 października br., kiedy uczniowie wyższych klas zostali zaproszeni do Czytelni na uroczystą akademię przygotowaną przez nauczycieli i uczniów czeskiej szkoły. Następnego dnia, w piątek, 26 października 2018 roku uczniowie wszystkich klas wraz z pedagogami i pracownikami naszej szkoły spotkali się w stołówce szkolnej na uroczystym apelu z okazji 100-lecia utworzenia Czechosłowacji. Apel poprowadzili uczniowie klasy VII, Wojciech Bednář oraz Magdalena Farna. Dzięki nim wszyscy zebrani mogli cofnąć się w czasie o sto lat i przypomnieć sobie wydarzenia, do których doszło jesienią 1918 roku w Europie Środkowej. I tak, wsłuchując się w wykład Magdzi i Wojtka oraz oglądając tematyczną prezentację, uczniowie dowiedzieli się ile pracy, wyrzeczeń, ofiar (nawet tych najwyższych) i trudów musieli ponieść Czesi i Słowacy, by mogli utworzyć własne niepodległe państwo. Uroczyste spotkanie zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem czechosłowackiego hymnu narodowego.

Dokładnie w dwa tygodnie później, 9 listopada 2018 roku, uczniowie wszystkich klas i pracownicy szkoły spotkali się ponownie na uroczystym apelu, by tym razem świętować 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość poprowadzili znowu uczniowie klasy VII, Wojciech Bednář, Magdalena Farna, Patrycja Goryl, Anna Michalik oraz Dorota Szotkowska. Zanim jednak znowu odbyliśmy podróż w przeszłość, by przypomnieć sobie, jak Polacy walczyli o swoją niepodlegość będąc w o wiele trudniejszej sytuacji od Czechów i Słowaków, niespodziankę przygotowała wszystkim klasa V, która zaprezentowała nam piękną współczesną piosenkę o niepodległości. A potem wsłuchiwaliśmy się w tematyczne wiersze Wandy Chotomskiej, Antoniego Słonimskiego, Leopolda Staffa, wspólnie przeżywaliśmy wysiłek Polaków w walce z zaborcami o niepodległość państwa polskiego oglądając prezentację i słuchając historycznego wykładu. A na sam koniec uroczystości zdecydowaliśmy się… bić rekord. Tak, bić rekord dla Niepodległej. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło bowiem w tym roku, by właśnie w piątek, 9 listopada jak najwięcej uczniów polskich szkół (także tych spoza granic kraju) dokładnie o godz. 11:11 odśpiewało 4 zwrotki polskiego hymnu narodowego. W akcji tej wzięła udział także nasza szkoła i punktualnie o godz. 11:11 zabrzmiały pierwsze słowa Mazurka Dąbrowskiego. W całej Polsce zaśpiewało hymn blisko 5 mln. uczniów i prawie 480 tys. nauczycieli, zaś poza granicami Polski rekord dla Niepodległej biło około 14 tys. uczniów i ponad tysiąc nauczycieli. W niedzielę, 11 listopada br., czyli dokładnie w dniu odzyskania niepodległości przez Polskę, obchodziliśmy tę rocznicę w Czytelni. Także w niedzielnych obchodach wzięła udział duża liczba uczniów naszej szkoły występując w okolicznościowym programie lub jako widzowie. Z tematyką niepodległościową uczniowie i nauczyciele naszej szkoły pożegnali się w piątek, 16 listopada, wsłuchując się w interesujący wykład byłego dyrektora gimnazjum w Czeskim Cieszynie, Bogdana Kiszy.

                                                                                                                     /nie/