PROJEKT EDISON 2019

DZIENNIK PROJEKTU

poniedzialek-3

Poniedziałek, 4.2.2019

img-0333 11  Z prawdziwie polską gościnnością – chlebem i solą – powitaliśmy w naszej szkole: Bellę Sugiarto z Indonezji , Yuqing Xie z Chin oraz Givika Bibileishviliego z Gruzji, którzy przyjechali do nas w ramach projektu „EDISON”, aby uczyć języka angielskiego oraz poznawać tutejszą kulturę oraz języki.

Na początku dzisiejszego spotkania Pani Ewa Hlad
ík przybliżyła uczniom informacje na temat krajów pochodzenia gości, natomiast uczennica klasy VIII - Janka Běčák- przedstawiła prezentację o Wędryni. Dziewczęta z chóru szkolnego „Uśmiech” i zespołu wokalnego zaśpiewały piosenki ludowe 

img-0370 14

„Sztyry kónie we dworze” oraz „ Za Jabłonkowym”. Kolejnym punktem uroczystego powitania było wspólne wykonanie przez całą społeczność szkolną „Płyniesz Olzo” oraz czeskiej piosenki „Není nutno”.
Po uroczystym powitaniu uczniowie udali się do swoich klas, a goście rozpoczęli zwiedzanie szkoły. Przewodnikami byli uczniowie VII klasy: Daniel Gociek, Wojciech Bednář, Marek Lacko, którzy wzorowo wywiązali się ze swojego zadania.
img-0369 15Następnym punktem dzisiejszego dnia były prezentacje przygotowane przez studentów na temat krajów pochodzenia – były to  wspaniałe wycieczki do Gruzji, Chin oraz Indonezji. Studenci przybliżyli podstawowe informacje na temat swoich państw, zwroty stosowane w poszczególnych językach, preferencje kulinarne oraz środki lokomocji tak bardzo różniące się od popularnych u nas. W prezentacjach znalazły się także różne ciekawostki, np.; „smoki” w Indonezji,  „prasowanie” powierzchni Gruzji oraz „deszczowo słoneczne” znaczenie chińskiego imienia. Uczniowie klas starszych mieli możliwość zadawania gościom pytań z najróżniejszych dziedzin i sfer życia, co było świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych.
poniedzialek-10
Po bardzo intensywnym dniu Bella, Yuqing oraz Giviko pojechali do domów naszych uczniów (Janki, Adama, Marka), które przez kilka kolejnych dni będą także ich domami.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wtorek, 5.2.2019

wtorek 3


wtorek 1

Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem wspólnych zajęć studentów oraz uczniów klas VI - IX. Praca w mniejszych grupkach sprzyjała doskonaleniu umiejętności językowych oraz swobodnemu wyrażaniu swoich myśli. Spotkanie było także doskonałą okazją do wzbogacenia swojej wiedzy na temat odmienności kulturowej. Uczniom najbardziej przypadł do gustu pomysł nauki językowych i próby ich zapisaniapodstawowych zwrotów 

wtorek 2

 

 

 
 
 
 
 
 

Środa, 6.2.2019

Już od samego rana podekscytowani uczniowie klas I -V czekali na rozpoczęcie zajęć ze studentami. Lekcje odbywały się w specjalnie w tym celu utworzonych grupkach. Wspólnym tematem tych nietypowych zajęć były zwierzęta. Dzieci śpiewały i tańczyły, oglądały bajki animowane, rysowały najbardziej znane zwierzątka. W programie znalazło się także miejsce na podpisywanie swoich rysunków w j.angielskim a nawet chińskim.

 sroda-1sroda-3sroda-2sroda-6sroda-7

Czwartek, 7.2.2019

czwartek 2Dzięki naszym gościom, uczniowie klas I-VI mieli dzisiaj okazję zaśpiewać gruzińskie, indonezyjskie i chińskie piosenki oraz rozpoznawać symbole narodowe krajów pochodzenia studentów. Na pamiątkę mali uczestnicy dostali karty pracy z flagami poszczególnych państw oraz własnymi imionami napisanymi w językach Belli, Kim i Givika. Najbardziej aktywni otrzymali specjalne dedykacje od Givika.

Dodać należy, iż dla uczniów klas V-VI dzień dzisiejszy był świetnym sprawdzianem umiejętności językowych - należało odpowiadać na pytania i prowadzić swobodną konwersację.czwartek 5

Starsze koleżanki i koledzy z klas VII-VIII tworzyli plakaty, natomiast uczniowie klasy IX zostali autorami nietypowego słownika. Na uwagę zasługuje oryginalna forma (słownik jest rozkładany) oraz liczba użytych języków. W klasie IX powstał bowiem polsko – czesko –angielsko – niemiecko – rosyjsko – indonezyjsko – chinsko - gruziński słowniczek. Jesteśmy dumni z naszych dziewiątoklasistów!

 

Piątek, 8.2.2019

Ostatni dzień pobytu Belli, Kim oraz Givika był niezwykle wzruszający. Uczniowie starszych klas mieli jeszcze ostatnią okazję (na lekcjach i przerwach) porozmawiać ze studentami.

Młodsze dzieci zaprosiły gości na bal maskowy, gdzie wspólnie zaśpiewano gruzińską piosenkę, doskonale się przy tym bawiąc. Bella, Kim i Giviko byli zachwyceni strojami, w jakich wystąpiły dzieci. Świetna muzyka, przygotowana przez dziewiątoklasistów, kostiumy, maski, wspólne tańce i zabawy sprawiły, że dzieci swobodnie podchodziły do studentów, by z nimi porozmawiać i zrobić selfie.

 

Przed południem nastąpił moment pożegnania. Pani Kasia Běčák w imieniu uczniów oraz wszystkich osób dorosłych podziękowała studentom za wspólne chwile.

 

Giviko, Bella i Kim podziękowali natomiast całej społeczności szkolnej za tych kilka dni spędzonych w Wędryni. Giviko powiedział nawet, że czuł się u nas jak u siebie w domu i już wie, że będzie tęsknił. Kim i Bella były tego samego zdania, co wywołało aplauz wśród wszystkich uczniów. Po tak miłych słowach nastąpiły pożegnania, każdy uczeń chciał jeszcze raz, chociaż przez krótką chwilkę, porozmawiać z gośćmi. Uściskom nie było końca -młodsze dzieci płakały i nie chciały pozwolić im odjechać, starsi uczniowie ukradkiem ocierali łzy z policzków.

 

Dziękujemy Belli, Kim oraz Giviko za cudowny czas. Mamy nadzieję, że będziemy w kontakcie i jeszcze kiedyś spotkamy się. Może kiedyś nasi absolwenci pojadą w ramach projektu Edison do Gruzji, Chin lub Indonezji? Kto wie.....