Pomagamy Ziemi

pomagamy-ziemiJak co roku uczniowie wędryńskiej szkoły podstawowej udział brali w dniu projektowym pod nazwą Dzień Ziemi. Tegoroczna edycja poświęcona była ochronie wody i recyklingu, czyli przetwarzaniu śmieci w surowce wtórne lub nowe przedmioty.

Wodę na co dzień traktujemy jako coś oczywistego i najprawdopodobniej nawet nie wyobrażamy sobie, że może jej nam zabraknąć. Tak przywykliśmy, że woda była, jest i będzie, że większość z nas nie zdaje sobie pewnie sprawy, że któregoś dnia może jej zabraknąć. Celem projektu było uświadomienie uczniom, że powinniśmy oszczędzać i szanować wodę .

Ciekawe i szczegółowe obliczenia przeprowadzili i zaprezentowali uczniowie klasy szóstej. Pod okiem pani matematyczki obliczyli, do jak wielkich strat dochodzi na skutek niemądrego obchodzenia się z wodą. Jeżeli woda bez przerwy kapie z niedokręconego kurka przez jedną dobę, czyli 24 godziny, to zmarnuje jej się 19, 2 litra.

Owe 19, 2 l wody wystarczają na przykład na dziesięciokrotne umycie rąk, taką ilością wody można spłukać toaletę od 3 do 6 razy i woda ta wystarcza na jednokrotne zmycie naczyń w zmywarce.

Jeszcze kilka lat temu na wszystko, co stare, zużyte, niepotrzebne i lądujące w koszu mówiliśmy „śmieci”. Później przyzwyczailiśmy się do „odpadów”. Przy obecnym rozwoju technologii jesteśmy w stanie odzyskiwać surowce z powrotem   zarówno w odpadach komunalnych, jak i przemysłowych.

Dziś wiemy już, że papier, szkło, plastik, guma i tekstylia to przykłady surowców, które da się wielokrotnie odzyskiwać. Uczniowie wykazali się wielką pomysłowością „podukując “ nowe rzeczy z rzeczy starych, niepotrzebnych. Najbardziej spodobały się chociażby wesoły taboret zrobiony z pet-butelek przez klasę siódmą, szafka na buty sporządzona przez ósmaków z dużego tekturowego pudła i torba na zakupy uszyta z kolorowej bawełnianej bluzki. Adrian z klasy 8. dumnie prezentował lampkę elektryczną przerobioną z lampy naftowej…

Tegoroczny Dzień Ziemi pobudził uczniów do myślenia i przekonania, że Ziemi pomagać trzeba i należy.

/zu/