Igrzyska Lekkoatletyczne PSP w RC

27.5.2022 w Trzyńcu przebiegły XXXVIII Igrzyska Lekkoatletyczne (ILA) uczniów polskich szkół podstawowych. Oganizatorem ILA była  Szkoła Podstawowa i Przedszkole z Polskim Językiem Nauczania w Suchej Górnej, która z powodu pandemii koronawirusa od dwu lat czekała, by zorganizować te zawody. Na ceremomii  otwarcia igrzysk nie zabrakło pani dyrektor Moniki Plaskowej, wiceburmistrza Karwiny Andrzeja Bizonia, wiceburmistrza Czeskiego Cieszyna Stanisława Folwarcznego oraz reprezentantki Polski w lekkoatletyce, Pauliny Guzowskiej, która razem z uczniem klasy 9 z górnosuskiej szkoły zapaliła znicz olimpijski. Naszą szkołę reprezentowało 33 zawodników. Na fenomenalną klasę 3 spadł grad medali. Każdy reprezentant z klasy 3 stanął na podium, klasa zdobyła  – 5 złotych medali (Dorotka Herman i Janek Bureš w sprincie na 50m, Stepan Rajcani i Terezka Kraina w skoku w dal, Lucynka Kukuczka w biegu na 300 m), 2 srebra – Lucynka Kukuczka w sztafecie dziewczyn i w rzucie piłeczką i 1 brąz – Adaś Dyrbuś w rzucie piłeczką. Z następnych sportowych talentów naszej szkoły warto wspomnieć Viktora Pindura, który w biegu na 300 m zdobył brązowy medal. Brawurowo radziła sobie także nasza „Ester Ledecka” – Tola Tomanek, zdobywając złoty medal w skoku w dal, srebrny w sztafecie dziewczyn i brąz w sprincie na 50 m. Zawodnicy starszych klas mieli pecha, dwaj nasi uczniowie podczas biegu skręcili kostkę. Marysia Wania, która zaliczyła kontuzję zaraz po czwartym udanym starcie finału (po poprzednich 3 fallstartach) dobiegła na ładnym piątym miejscu. Z powodu bólu nie wystartowała już w sztafecie. Większość naszych zawodników z wyższego stopnia uplasowało się  do 10 miejsca. Decydowały małe błędy albo kontuzje w dyscyplinach indiwidualnych. Największy sukces zaliczyła sztafeta dziewczyn w składzie: Lucynka Kukuczka, Tola Tomanek, Zuzanna Kukuczka i w zastępstwie za Marysię Wania, Anna Cieńciała. Tuż przed celem nasza sztafeta straciła pierwszeństwo i dobiegła na drugim miejscu. Po podsumowaniu wszystkich punktów nasza szkoła zajęła  6. miejsce. Wygrała PSP z Czeskiego Cieszyna. Igrzyska przebiegły  bez problemów,  organizatorzy spisali się na medal, ponieważ dotrzymywali harmonogram i dyscypliny przebiegały w ustalonym czasie.

/mahu/

Inauguracja ILA – Wędrynia w zielonych koszulkach

Sztafeta dziewczyn – srebro

Inne

Wizyta w redakcji „Głosu”

Piątek, 17 maja, upłynął  uczniom klasy VII pod znakiem doskonalenia swoich  umiejętności dziennikarskich pod bacznym okiem redaktorów „Głosu” w redakcji, w Czeskim Cieszynie. Uczniowie przyjrzeli

Realizacja projektu „ Kraków „na wynos”

Realizacja projektu „ Kraków „na wynos” wspieranego finansowo przez FunduszRozwoju Zaolzia, Kongres Polaków w Republice Czeskiej oraz Macierz Szkolną wWędryni. Projekt „Kraków na wynos” jest