Wędryniacy w Wiedniu

W dniach od 6 do 8 czerwca klasy ósma i dziewiąta Polskiej Szkoły Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej w Wędryni wyjechały na wycieczkę do Wiednia. Program był niezwykle atrakcyjny. Historię Wiednia pokazano nam w nietypowy sposób w muzeum interaktywnym Time Travel. Kontynuacją lekcji historii było zwiedzanie zabytków centrum miasta, podziwialiśmy gotycką katedrę św. Szczepana, zamek Hoffburg wraz ze skarbcem, Ratusz oraz nietypowo architektonicznie zaprojektowany budynek Hundertwasserhaus. Najbardziej zachwycił mnie niezwykle malowniczy zamek Schönbrunn, który kryje dzieje rodziny Habsburgów oraz znaną wszystkim opowieść o uroczej Sisi. Atrakcją tego zamku jest labirynt, w którym niełatwo było odnaleźć drogę do celu. Według naszych zainteresowań podzieliliśmy się na dwie grupy, aby zwiedzić Muzeum Techniki i Dom Muzyki. Nigdy nie zapomnę wrażeń, jakie zrobiło na mnie dyrygowanie Filharmonią Wiedeńską, obserwowanie pracy najwybitniejszych kompozytorów, zabawa z dźwiękami, rzecz jasna wszystko w wirtualnej atmosferze. Ostatni dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Domu Morza “Haus des Meeres” czyli ogromnego jedenastopiętrowego akwarium. Można w nim zobaczyć wiele gatunków ryb z całego świata oraz kraby, krokodyle, rekiny, meduzy. Był oczywiście i czas na zabawę. Oczarowały nas atrakcje słynnego parku rozrywki Prater, gdzie każdy przynajmniej raz doświadczył adrenaliny. Uzupełnieniem rozrywki były zabawy w kompleksie sportowym Motorikpark. 

Pragniemy bardzo gorąco podziękować pani Halinie Veit-Podola, która zorganizowała dla nas tę niezapomnianą wycieczkę. Dziękujemy również naszym cierpliwym wychowawcom, pani Janinie Sajdok i panu Dawidowi Bieleszowi. 

 Maria Wania, klasa 9

Inne

Wizyta w redakcji „Głosu”

Piątek, 17 maja, upłynął  uczniom klasy VII pod znakiem doskonalenia swoich  umiejętności dziennikarskich pod bacznym okiem redaktorów „Głosu” w redakcji, w Czeskim Cieszynie. Uczniowie przyjrzeli

Realizacja projektu „ Kraków „na wynos”

Realizacja projektu „ Kraków „na wynos” wspieranego finansowo przez FunduszRozwoju Zaolzia, Kongres Polaków w Republice Czeskiej oraz Macierz Szkolną wWędryni. Projekt „Kraków na wynos” jest